21 lipca 2020

Wdzięczność i radość – 30 lecie ordynacji ks. Waldemara Kurzawy


Dnia 15 lipca 1990 roku na Mazurach, w sorkwickim kościele, odbyła się ordynacja na duchownych Kościoła E-A czterech magistrów teologii – Franciszka Czudka, Romana Kluza, Waldemara Kurzawy, Adama Pilcha. 30 lecie ordynacji obchodzili jedynie ks. Roman Kluz – proboszcz parafii w Brennej i ks. Waldemar Kurzawa – proboszcz parafii w Działdowie. Ks. Franciszek Czudek – wieloletni proboszcz parafii w Mikołajkach, zmarł 1 marca 2018 roku. Ks. generał Adam Pilch – wieloletni proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego, zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

19 lipca 2020 roku parafianie przygotowali pełną niespodzianek, zaskakującą proboszcza i wzruszającą uroczystość z okazji 30 lecia ordynacji. Radna Agata Kościńska, na podstawie wersetu – J 15,16 – mówiła o wdzięczności i radości, które towarzyszą człowiekowi patrzącemu wstecz. „.. Ksiądz wie, że ma pogłębiać ducha nieustającej wiary, której stał się głosicielem poprzez ordynacje na duchownego i stał się narzędziem Chrystusa dając mu całego siebie… Radość towarzysząca wdzięczności wynika przede wszystkim z gotowości przyjęcia wszystkich obowiązków, które z ordynacją są związane. Nie samorealizacja, ale realizacja woli Bożej stała się dla księdza źródłem radości i szczęścia i myśl, że Jezus Chrystus jest moim Panem. Spotykamy się w rocznicę ordynacji, aby podziękować Bogu za służbę księdza, za wszystkie doświadczenia, za bycie z nami pośród różnych dróg naszego życia, za bycie z nami w radości i cierpieniu oraz wskazywanie zawsze i wszędzie Boga. Stałeś się tym, na którego oczekują chorzy i konający, wierzący i poszukujący, dorośli i dzieci.” Wspomniała także tych, którzy pomogli rozpoznać powołanie i pójść za Jezusem. Przypomniała o Bożym darze Małej Rodziny – żony i dzieci oraz Dużej Rodziny – parafian. Następnie radna Julia Sierocińska, przeczytała Psalm 23 i przekazała życzenia.

Młodzież – Olga, Iza, Jakub – w pełen werwy i humoru sposób, przypomnieli sylwetkę jubilata. Zamierzchłą przeszłość od narodzin w Namysłowie, chrztu w Pokoju, przez lata szkolne i studenckie, aż do współczesności.

Mówione słowa, zostały podkreślone słowem śpiewanym. Trio – p. Paulina Kościńska, p. Karol Kuppe, p. Irena Gesele-Kurzawa, po raz kolejny znalazło pełną uczuć i emocji drogę do wnętrza duszy. Pieśni: mówiąca o powołaniu „Barka”, podkreślająca Boże prowadzenie i moc „Pan jest mocą swojego ludu” oraz powstała na podstawie psalmu 95 „Przyjdźcie śpiewajcie Panu”; wzmocnione akustyką kościoła Zbawiciela poruszyły nie tylko serca, ale także wiele nóg i rąk.

Były także kwiaty i prezent, który okazał się koloratkowym i trafionym w sedno.

Radni poprosili o udział w nabożeństwie pamiętającego ordynację sprzed 30 lat – Biskupa seniora Rudolfa Bażanowskiego. W wygłoszonym kazaniu przypomniał 15 lipca 1990 roku i ulewny deszcz, który zmoczył wszystkich uczestników. Woda niesie życie i tą symbolikę można dostrzec w służbie duchownego. Następnie rozważając tekst z 5 Mż 7, 6-12 mówił o Bożym, a nie ludzkim wybraniu poprzez miłość i byciem własnością Boga – ludem Starego i Nowego Przymierza.

Biskup Rudolf Bażanowski udzielił błogosławieństwa jubilatowi.

W nabożeństwie uczestniczyło wielu parafian, którzy po nabożeństwie spotkali się, by w miłej atmosferze powspominać miniony czas i cieszyć się teraźniejszością.

Serdecznie dziękuję za niespodziankę, która była dla mnie wielkim wzruszeniem – ks. Waldemar Kurzawa