S p r a w o z d a n i e (fragmenty)
biskupa diecezjalnego ks. Rudolfa Bażanowskiego
przedstawione na 2 sesji V Synodu Diecezji Mazurskiej KEA
2.03.2013 w Mikołajkach

Składając to sprawozdanie pragnę przede wszystkim podziękować Panu Bogu za darowany nam kolejny rok łaski, za Bożą troskę o nas, o poszczególne Parafie, o naszą Diecezję i cały Kościół. Z całą świadomością i wdzięcznością możemy wyznać, że Pan Kościoła był z nami.

W naszym Kościele miniony rok był ROKIEM NOWYCH WYZWAŃ, a rozpoczęty to ROK REFORMATORÓW, bowiem szybkimi krokami przybliża się piękny jubileusz 500-lecia REFORMACJI. Na ten temat winniśmy jako Synod porozmawiać i zastanowić się, co możemy w naszych realiach zrobić, aby uczcić ten wyjątkowy jubileusz i aby przez to wzmocnił się nasz Kościół na Mazurskiej Ziemi.

W skali Diecezji, a przede wszystkim w skali całego naszego kraju mówimy o naszym Kościele jako o jednocie, czyli o jednej rodzinie składającej się z poszczególnych mniejszych i większych, słabszych i silniejszych parafii. Chcielibyśmy, aby ten nasz Kościół był żywy, prężny, silny. Z analogii do innej tezy, możemy powiedzieć, że jako Kościół jesteśmy tylko tak silni, jak najsłabsza jego parafia. Jak radziły sobie nasze małe, diasporalne parafie Diecezji Mazurskiej?

O tym, jakie było życie kościelne poszczególnych naszych parafii, możemy przeczytać w sprawozdaniach, które przekazano do Diecezji.

Pozwólcie, że przywołam tylko niektóre fragmenty z tych sprawozdań:

Białystok: Rok 2012 obfitował w ważne dla nas wydarzenia związane z 10-leciem reaktywowania nabożeństw (czerwiec) i parafii (wrzesień) oraz 100-lecia poświęcenia dawnego ewangelickiego kościoła (dziś świątyni rzymskokatolickiej). Z tej okazji przeżywaliśmy:

- 10.06 - nabożeństwo w 10 rocznicę reaktywowania nabożeństw (14 sierpnia emitowana była w programie 2 Telewizji Polskiej relacja z niego);

-14.06-21.09 - w Muzeum Historycznym w Białymstoku miała miejsce wystawa poświęcona białostockim ewangelikom. Na jej zakończenie (19.09) odbyło się spotkanie, na którym ks. Tomasz Wigłasz przedstawił historię białostockich ewangelików;

- 17.06 - nabożeństwo ekumeniczne w dawnym kościele ewangelickim;

- 2.12 - nabożeństwo z udziałem bp. Mirosława Woli w 6 rocznicę poświęcenia kaplicy.

Działdowo: W parafii odprawionych zostało 104 nabożeństw. Statystycznie w niedzielnych nabożeństwach uczestniczyło ok. 41% parafian. Nabożeństwa odbywały się w Lidzbarku i Działdowie. Oprócz niedzielnych nabożeństw miały miejsce nabożeństwa okazjonalne.

Giżycko: przeżywało 7 czerwca 2012 r. piękny jubileusz 185-lecia poświęcenia kościoła i 50-lecia chóru parafialnego. W uroczystościach wziął udział Zwierzchnik naszego Kościoła - ks. bp Jerzy Samiec. Obecni byli także ks. bp Jan Szarek i ks. bp Janusz Jagucki - byli proboszczowie giżyckiej parafii. W ramach tej dziękczynnej uroczystości spotkały się nasze chóry parafialne na tradycyjnym w naszej Diecezji święcie pieśni. Parafii w Giżycku i jej proboszczowi składam jak najserdeczniejsze podziękowanie za zorganizowanie tego święta i za gościnne przyjęcie.

Tradycyjnie w miesiącach lipcu i sierpniu odbywały się w giżyckim kościele Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Patronem honorowym tych koncertów jest Burmistrz Miasta Giżycka pani Jolanta Piotrowska. Podczas występów Parafia gościła wielu najwybitniejszych artystów z Polski i całej Europy.

Mikołajki: W roku 2012 nabożeństwa odbywały się w każdą niedzielę i święta zarówno w Mikołajkach, jak i w filiale Ukta. W adwencie i w czasie pasyjnym odbywały się również nabożeństwa tygodniowe, które w Mikołajkach odprawiane były nie w kościele, ale w kaplicy 'Arki', aby umożliwić w nich udział pensjonariuszom Domu Opieki, którzy uczestniczyli w nich liczniej, niż pozostali parafianie. Raz w miesiącu nabożeństwa odprawia ks. Emeryt. Wszystkie nabożeństwa świąteczne i niedzielne połączone są ze spowiedzią i Komunią Świętą. Ilość wiernych na nabożeństwie wynosi ok. 40-70 w Mikołajkach, 20 w Ukcie.

W sezonie wiosenno-letnim działa również Muzeum Reformacji, które rocznie odwiedzane jest przez ok. 2000 gości.

Dnia 14.04.2012 r. Parafia w Mikołajkach była organizatorem czwartego dorocznego spotkania wielkanocnego w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach. Na spotkanie przybyli parafianie z Ostródy, Giżycka, Mrągowa, Białegostoku, Rynu, Pisza, Kętrzyna, Olsztyna i oczywiście z Mikołajek. W programie wziął udział zespół wokalno-instrumentalny z Mrągowa oraz dwie osoby z międzynarodowej grupy teatralnej z USA. Kazanie wygłosił ks. Tomasz Wigłasz z Białegostoku. W spotkaniu udział wzięło ponad sto osób.

W niedzielę 01.07.2012 odbyło się w mikołajskim kościele nabożeństwo rodzinne z okazji zakończenia roku szkolnego, w innej niż zawsze formie liturgicznej. W modlitwie i śpiewie prowadził chór z Mikołajek i Mrągowa. Młodzież czytała teksty z Pisma Świętego. Dzieci i młodzież, które w tym roku szkolnym uczęszczały na lekcje religii otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Po nabożeństwie parafianie zostali zaproszeni na grilla. Program dla dzieci poprowadziły NN. Odbyła się mini dyskoteka. Po dyskotece rozdano paczki z drobnymi upominkami, przyborami szkolnymi i zabawkami dla dzieci.

Pasym: Parafia w ub.r. po raz XV zorganizowała Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Pasymiu. Koncerty były także w Dźwierzutach.

Pisz: W roku 2012 w kaplicy w Piszu odbyło się 68 nabożeństw w tym 20 połączonych z Sakramentem Ołtarza; w kościele w Wejsunach odbyło się 58 nabożeństw w tym 17 połączonych z Sakramentem Ołtarza; w kaplicy w Białej Piskiej odbyło się 34 nabożeństw w tym 13 połączonych z Sakramentem Ołtarza; a w kaplicy w Ełku odbyło się 24 nabożeństw w tym 10 połączonych z Sakramentem Ołtarza.

Ryn: W niedzielę 13.05 mogliśmy przeżyć uroczyste nabożeństwo dziękczynne za nowe ławki, ołtarz i ambonę, które Słowem Bożym poświecił zwierzchnik naszej Diecezji NPW Ks. Bp Rudolf Bażanowski. To nabożeństwo połączone było z wprowadzeniem w urzędowanie nowej Rady Parafialnej. Na naszym nabożeństwie gościliśmy przedstawicieli władz naszego miasta i powiatu, po nabożeństwie mogliśmy wspólnie z gośćmi dzielić naszą radością.

Sorkwity: Nabożeństwa odbywały się regularnie, w Sorkwitach w każdą niedzielę i święta (na organach gra pastorowa), w filiałach w co drugą niedzielę i święta. Frekwencja na nabożeństwach w ostatnich latach utrzymuje się na stałym poziomie. Problemem są osoby, których kontakt z Kościołem (nabożeństwa, przystępowanie do Komunii św. itp.) jest bardzo rzadki. W wielu wypadkach jest to spowodowane tym, iż na miejscu nie ma prawie żadnych miejsc pracy, wiele osób zwłaszcza młodych pracuje poza miejscem zamieszkania lub wyjeżdża na dłuższe okresy czasu do większych miast lub za granicę. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach parafianie z Biskupca byli zabierani samochodem do Rasząga, aby wspólnie przeżywać nabożeństwo. W okresie zimowym z kolei parafianie z Rasząga dojeżdżają do Biskupca.

Suwałki:

- 1 lipca na nabożeństwie z okazji 210-lecia istnienia Parafii gościł Biskup Diecezjalny, ks. bp Rudolf Bażanowski oraz delegacje dawnych mieszańców polskich parafii w Suwałkach i Wiżajnach.

- 29 lipca w Parafii gościła wycieczka z PEA Nidzica wraz z duszpasterzem ks. Rolandem Zagórą oraz chórem parafialnym, który dał dwa koncerty: w Suwałkach i Gołdapi.

Oto tylko kilka informacji obrazujących religijne życie naszych mazurskich parafii. Nie wspominam tu o działalności ewangelizacyjnej ani o młodzieżowej czy diakonijnej, ponieważ są omówione w odrębnych sprawozdaniach.

 

Konferencje Księży Diecezji Mazurskiej

W minionym roku księża Diecezji Mazurskiej spotykali się na diecezjalnych konferencjach:

- w Piszu, 5 marca 2012 r. na której mgr teol. Karol Długosz przedstawił temat: "Ks. bp Juliusz Bursche, a sprawa mazurska (w 70. rocznicę śmierci). Referatu wysłuchał z nami Burmistrz Pisza;

- w Białymstoku, 21 maja 2012 r. Tam mieliśmy możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu dra Andrzeja Kluczyńskiego nt. biblijnego spojrzenia na zagadnienie małżeństwa, rozwodów i seksualności; Temat ten nawiązuje do wypracowywanego przez Synod naszego Kościoła dokumentu: 'Stanowisko Synodu Kościoła E-A w RP w sprawie małżeństwa, rodziny i seksualności człowieka urzędu duchownego'

- w Szczytnie, 8 października 2012 r. Podczas tej konferencji zapoznaliśmy się z opracowaniem mgr teol. Oskara Wild nt.: Znaczenie określenia 'ksiądz'.

- w Nidzicy, 13 listopada 2012 r. Tutaj ks. dr Adrian Korczago - wykładowca w ChAT i dyrektor Instytutu Pastoralnego omawiał z nami temat żałoby z perspektywy duszpasterskiej;

- 18-19 grudnia 2012 r. spotkaliśmy się w gościnnym Mrągowie na rekolekcjach adwentowych, które przygotował i prowadził ks. dr Adrian Korczago.

 

Rada Diecezjalna

Rada Diecezjalna spotykała się w Olsztynie:

11 lutego 2012 r. - zatwierdziła sprawozdania finansowe i preliminarze budżetowe z Parafii bez dotacji budżetowej i zaopiniowała takowe z Parafii dotowanych;

24 marca 2012 r. - przyjęła założenia projektu porozumienia w sprawie rozliczenia nakładów z prywatnych środków pastorostwa Czudek w budynku Muzeum Reformacji w Mikołajkach;

16 października 2012 r. - Rada Diecezjalna spotkała się z przedstawicielami Konsystorza oraz Radą Parafialną w Suwałkach omawiając koncepcję budowy nowego ośrodka parafialnego i sposobu jego sfinansowania;

9 listopada 2012 r. Rada Diecezjalna uczestniczyła w Szczytnie w spotkaniu z Radą Parafialną, proboszczem ks. Szymonem Czemborem i Rodziną po śp. Alfredzie Tschirschnitz, a zwołanym przez NPW Ks. Bpa Jerzego Samca i przez niego prowadzonym. Spotkanie miało wyjaśnić zaistniałą tam konfliktową sytuację.

15 lutego 2013 r. Rada Diecezjalna ponownie była na spotkaniu w Szczytnie.

16 lutego 2013 Rada Diecezjalna wspólnie z NPW ks. bpem Jerzym Samcem, Wiceprezesem Konsystorza p. Adamem Pastuchą i Dyrektor Biura Konsystorza p. Ewą Śliwka zapoznała się z koncepcją zagospodarowania budynku PEA w Ostródzie. Na spotkaniu tym biskup diecezjalny zwrócił się do PT Przedstawicieli Konsystorza o zwolnienie go z administrowania Parafii w Ostródzie i mianowanie ks. Marcina Pysza od 1 marca 2013 r. jej nowym administratorem. Konsystorz na posiedzeniu w lutym uchwalił zmianę na tym stanowisku.

23 lutego 2013 r. na posiedzeniu w Olsztynie RD zatwierdziła sprawozdania finansowe i preliminarze budżetowe z Parafii bez dotacji budżetowej i zaopiniowała takowe z Parafii dotowanych;

 

Wizytacje

W 2012 roku zostały przeprowadzone dwie wizytacje, a miały one związek ze zgłoszeniem się duchownych jako kandydatów na wakujące stanowiska proboszcza:

- 17 czerwca 2012 r. w Piszu

- 21 października 2012 r. w Kętrzynie

Wprowadzenie rad parafialnych i instalacje proboszczów

Biskup diecezjalny wprowadził w urzędowanie wybrane w 2011 roku następujące rady parafialne:


- 8.01.2012 r. w Piszu

- 15.01.2012 r. w Sorkwitach

- 5.02.2012 r. w Działdowie

- 12.02.2012 r. w Mrągowie

- 11.03.2012 r. w Nidzicy

- 18.03.2012 r. w Kętrzynie

- 22.04.2012 r. w Suwałkach

- 29.04.2012 r. w Pasymiu

- 13.05.2012 r. w Giżycku

- 13.05.2012 r. w Rynie

- 20.05.2012 r. w Białymstoku


31 marca 2012 r. biskup diecezjalny w asyście ks. dra Henryka Czembora i ks. dra Włodzimierza Nasta instalował ks. Szymona Czembora na proboszcza PEA w Szczytnie.

7 października 2012 r. w Wejsunach został podczas uroczystego nabożeństwa dziękczynnego z udziałem NPW Ks. Bpa Jerzego Samca instalowany ks. Marcin Pysz na proboszcza PEA w Piszu. Asystentami byli: ks. Witold Twardzik i ks. Sebastian Kozieł.

W kontekście tej instalacji nasunęło mi się kilka pytań odnośnie naszej eklezjologii i nauki o urzędzie duchownym w naszym Kościele. Instalowałem proboszcza, który był w tej Parafii najpierw od 1 września 2007 r. wikariuszem, a potem od 1 maja 2010 r. proboszczem-administratorem. I przyznaję, że trudno mi było się w takiej sytuacji odnaleźć. Chociaż we współczesnym świecie coraz powszechniejszym jest, że małżonkowie biorą ślub dopiero po kilku latach wspólnego ze sobą życia i mieszkania.

 

Dane statystyczne

Naszą Diecezję na obszarze m.in. województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego tworzy 15 Parafii i 33 filiały (ale w 3 nie ma nabożeństw: w Nawiadach i Pieckach - Parafia Mrągowo oraz w Olecku - Parafia Suwałki).

 

W Diecezji mamy: 25 (24,5) kościołów, 14 kaplic wolnostojących, 16 kaplic w budynkach, 14 (12) plebanii. Plebanii nie miała PEA w Ostródzie - korzystała z mieszkania w budynku Parafii Metodystycznej. W Białymstoku i w Piszu w plebaniach są kaplice - jedyne miejsca ewangelickiego kultu w tych miejscowościach. Mamy także 30 i ? domów innych (mieszkalnych)

Cmentarzy czynnych - 16: (Lidzbark Welski, Giżycko (3) - 2 i w Wydminach - 1, Nidzica (7) - 2, Gardyny 1, Jabłonka - 2, Róg - 2; Łęguty, Pasym, Dźwierzuty, Sorkwity, Suwałki), cmentarzy nieczynnych - 28, ziemi niezabudowanej (?) - 207,0341 ha

 

Sprawy personalne:

W poszczególnych Parafiach w roku 2012 służbę duszpasterską pełniło 15 księży i 2 praktykantów

W minionym roku nastąpiły zmiany personalne:

W PEA w Szczytnie od 1 kwietnia 2012 r. proboszczem jest ks. Szymon Czembor. Do 31 marca 2012 r. administratorem Parafii był ks. Witold Twardzik, a do pomocy był mgr teol. Pavlo Shvarts, a który od kwietnia do czerwca pracował w PEA w Mrągowie.

Z Parafii w Olsztynie został odwołany z praktyki kandydackiej mgr teol. Karol Długosz, a na jego miejsce został skierowany mgr teol. Oskar Wild. Zmiana miała miejsce z dniem 1 września 2012 r. Do Parafii w Piszu został skierowany od 1 września 2012 r. na praktykę kandydacką mgr teol. Adrian Lazar, ale już z dniem 15 lutego 2013 r. został stąd odwołany i skierowany do Wołczyna w Diecezji Katowickiej.

Mamy w Diecezji księży emerytów: Ks. Franciszka Czudka w Mikołajkach (od 1 stycznia 2008 r. - lat 71); Pani Renata Wencławska-Pitruska - wdowa po śp. ks. Ryszardzie Pitruskim mieszka w Ostródzie, Pani Beata Tschirschnitz - wdowa po śp. Ks. prof. Alfredzie Tschirschnitz mieszka w Szczytnie; Pani Pastorowa Pelagia Otello (wdowa - lat 85) mieszka w Toruniu, a pani Ruth Kubiczek (wdowa - lat 81) mieszka w Essen (RFN).

Nauczanie katechetyczne prowadzone jest w obiektach kościelnych w 24 punktach, a w szkołach w 12 punktach. Nauczanie katechetyczne prowadzą księża, w Olsztynie praktykant, a w Kętrzynie oprócz proboszcza p. mgr Elżbieta Enko-Myroniuk (w szkołach w Barcianach, Srokowie, Windzie)

Jeszcze kilka słów nt. pracy z dziećmi na podstawie relacji z wybranych parafii:

W Działdowie: Nauczaniem kościelnym objętych było 17 uczniów w 5 grupach lekcyjnych i w 3 punktach katechetycznych (2 w budynkach parafialnych i 1 w mieszkaniu rodziców uczniów).

W Giżycku: Nauczanie kościelne odbywało się w dwóch międzyszkolnych punktach katechetycznych. W punkcie katechetycznym w Giżycku w wymiarze 1 etatu, w Węgorzewie 2/18. W czasie wakacji dla dzieci zostały zorganizowane międzyparafialne półkolonie z językiem angielskim (Mikołajki, Giżycko).

W Mikołajkach: Już od kilku lat podczas wakacji w parafii mikołajskiej organizowane są Tygodnie Dobrej Nowiny - półkolonie dla dzieci. W tym roku gościli u nas wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych, którzy przygotowali program półkolonii. Amerykańska jedenastoosobowa grupa, dotarła do nas 21 lipca. Okazało się, że są to osoby w różnym wieku: najmłodsze dziewczyny miały po 20 lat, najstarsi byli już emerytami, pełnymi wigoru, dobrych pomysłów i misyjnego zapału w pracy dla Pana.

Grupa po raz pierwszy zaprezentowała się na niedzielnym nabożeństwie. W poniedziałek rozpoczęły się półkolonie, które trwały aż do piątku, czyli pięć dni. Codziennie brało w nich udział około 30 dzieci: z parafii mikołajskiej, giżyckiej i ryńskiej, były one dowożone do Mikołajek przez swoich duszpasterzy.

Nasi goście przygotowali bardzo ciekawy program, na który składała się lekcja biblijna, nauka wersetów, śpiew, prace plastyczne, zajęcia sportowe, gry i zabawy. Wszystko odbywało się w języku angielskim. Potrzebna była więc pomoc tłumaczy - tu swoimi umiejętnościami służyli księża, pracownicy parafialni oraz rodzice zaangażowani w organizację półkolonii.

Podczas nabożeństw niedzielnych w Mikołajkach równolegle w sali parafialnej odbywają się nabożeństwa dla dzieci, czyli szkółki niedziele, w których bierze udział od 10 do 20 najmłodszych parafian. Prowadzi je najczęściej pastorowa Edyta Juroszek, a pomaga jej p. NN oraz p. NN. Warto dodać, że dzieci przygotowują program artystyczny na różne okazje: Wielkanoc, Dzień Matki, Święto Żniw, Boże Narodzenie. W lekcjach bierze udział ok. 25 dzieci. Realizowany jest kościelny program nauczania religii. W środy pomiędzy lekcjami religii odbywają się próby dziecięcego zespołu wokalno-instrumentalnego Promyczki Boże, w skład którego wchodzą prawie wszystkie dzieci uczęszczające w Mikołajkach na lekcje religii. Dzieci śpiewają oraz grają na fletach i cymbałkach. Swoimi występami upiększają świąteczne nabożeństwa.

Parafia zorganizowała wyjazd mikołajskiego zespołu dziecięcego Promyczki Boże na Śląsk w pierwszy czerwcowy weekend na zaproszenie Parafii w Ruptawie, aby wziąć udział w XII Przeglądzie Zespołów i Chórów dziecięcych i młodzieżowych Diecezji Katowickiej KE-A. W czasie wycieczki dzieci odwiedziły Pszczynę, Szczyrk, Wisłę, Ustroń, Zamarski, Cieszyn i Czechy.

Nidzica: Dzieci do klas szóstych szkoły podstawowej przygotowują przedstawienie wigilijne i Święto Żniw. Wielkanoc i św. Reformacji, oraz Adwent szkoły gimnazjalne. Zwiększa to frekwencję na nabożeństwach, gdyż rodziny chcą uczestniczyć w przedstawieniach swoich dzieci. Od lipca 2012 roku zmieniona została koncepcja szkółek niedzielnych w Nidzicy. Przyjęły one formę warsztatów plastycznych angażując w pracę tematyczną nie tylko dzieci, ale często rodziców uczestniczących w szkółkach. Warsztaty prowadziła pani NN wykazując ogromne zaangażowanie. W okresie letnim organizowane były wakacyjne szkółki niedzielne. Była to nowa forma zaproszenia naszych dzieci do spotkania w parafii. Główną zasadą była zabawa, w której bardzo chętnie uczestniczyły. Atrakcją były również zajęcia i gry sportowe prowadzone przez znanego sportowca z lokalnego klubu piłkarskiego.

 

Sprawy remontowe i majątkowe

W parafiach przeprowadzono remonty obiektów administracyjnych (plebanii), budynków oraz remonty obiektów kultu (kościołów i kaplic) na łączną kwotę 1 840 447,69 zł

Co zostało zrobione: m.in.

Mikołajki: prowadzono remont w domu gościnnym

Nidzica: remont dachu na wieży kościelnej.

Olsztyn: wymiana pokrycia dachowego na jednej stronie plebanii

Ostróda: pozyskany 22 listopada 2011 r. ponad 100-letni obiekt po byłym sądzie wymaga niestety kapitalnego remontu. Dotychczas wykonano wymianę instalacji co i wodnej na parterze. Parter jest już ogrzewany i zabezpieczony przed szybko rozprzestrzeniającym się grzybem z powodu bardzo dużego zawilgocenia obiektu. W grudniu i styczniu remontowane było mieszkanie dla duchownego oraz pomieszczenie na tymczasową kaplicę. Remont jednej części mieszkania został zakończony. Na drugą część zabrakło środków. Duchowny może przeprowadzić się do nowej siedziby Parafii. Opuszczamy - zwalniamy dotychczasowe mieszkanie w budynku Parafii Metodystycznej. Nabożeństwa będą nadal w kościele metodystycznym.

Pasym: prowadzone były prace konserwatorskie przy elewacji najstarszego kościoła w naszej Diecezji - w Pasymiu. Był prowadzony także remont dachu kościoła w Dźwierzutach.

Pisz: przeprowadzono remont elewacji kościoła w Wejsunach wraz z otoczeniem i ogrodzeniem. Rozpoczął się także remont organ w kościele w Wejsunach oraz rozpoczęto budowę schodów ewakuacyjnych w Piszu

Sorkwity: - Rok 2012 obfitował w bardzo ważne przedsięwzięcia remontowe. Dzięki dotacji z MKiDN Parafia mogła wykonać całkowity zewnętrzny remont kościoła. We wrześniu rozpoczął się dzięki staraniom biskupa Kościoła, ks. bp Jerzego Samca kapitalny remont budynku obozowego. Zakończenie tego etapu planujemy późną wiosną tego roku.

Suwałki: w Gołdapi wyremontowano mieszkanie dla kościelnego

Szczytno: wyremontowano mieszkanie dla wdowy po śp. ks. profesorze Alfredzie Tschirschnitz i mieszkanie służbowe dla nowego proboszcza.

 

Plany na 2013 r.

- 30 maja - Mikołajki - Diecezjalne Święto Pieśni

- czerwiec - obchody 5-lecia poświęcenia kościoła Zbawiciela w Działdowie

Plany inwestycyjne:

Ostróda: prowadzenie prac remontowych i adaptacyjnych - nowej siedziby Parafii przy ul. Olsztyńskiej 1. W budynku 4-kondygnacyjnym będzie prowadzona nie tylko działalność kultowa, ale przede wszystkim charytatywno-opiekuńcza. Nie ma możliwości, aby Parafia samodzielnie taką działalność była w stanie prowadzić. Stąd np. 4 kondygnacja tegoż budynku zostanie użyczona dla Fundacji Centrum Rozwoju Rodziny "PROGRESJA". Prawdopodobnie również 2 i 3 kondygnacja budynku zostanie udostępniona na podstawie stosownych umów dla organizacji/stowarzyszenia, które ma doświadczenie w prowadzeniu ŚDS-u, ponieważ na taką działalność będzie najprościej je adaptować.

Suwałki: W minionym roku Parafia została wywłaszczona z gruntów w Suwałkach, celem budowy nowej drogi. Za otrzymane odszkodowanie dokończono remont w Gołdapi, a jednocześnie należało podjąć istotną dla przyszłości Parafii decyzję. Po rozmowach z Radą Diecezjalną oraz przedstawicielami Konsystorza, postanowiono otrzymane odszkodowanie przeznaczyć na budowę nowego centrum parafialnego na tyłach kościoła w Suwałkach, zamiast inwestować w starą kamienicę. Postanowiono więc sprzedać dwie nieruchomości w Suwałkach, aby za uzyskane pieniądze móc zrealizować zamiar budowy centrum parafialnego. Do maja 2013 roku ma zostać ukończony projekt wraz z pozwoleniem na budowę. Do czerwca-lipca 2014 będzie trwała budowa centrum. Dzięki niemu Parafia uzyska mieszkanie dla duchownego, kancelarię z pokojem duszpasterskim, kaplice, sale parafialne oraz pokoje gościnne. Parter budynku będzie pod wynajem, aby zapewnić utrzymanie niezależności finansowej Parafii.

 

Zakończenie

Na początku mego sprawozdania powiedziałem, że nasz Kościół jest tylko tak silny jak jego najsłabsza parafia względnie diecezja. Żadna z naszych parafii nie jest silna, a jako Diecezja Mazurska w naszym Kościele postrzegani jesteśmy jako najsłabsi - tak przynajmniej to odczuwam w relacjach z różnymi przedstawicielami naszego Kościoła. Trudno jednoznacznie powiedzieć jakie to kryterium decyduje o takim a nie innym sądzie: czy najsłabsze są te parafie i diecezje, które są słabe finansowo i muszą korzystać z dotacji budżetowych, a może chodzi o aktywność szczególnie w mediach, albo też zależy ten osąd od postrzegania jakimi są duchowni w tej czy innej parafii. Tu jednak trzeba powiedzieć, że za politykę kadrową w naszym kościele odpowiada Konsystorz z Biskupem Kościoła na czele. Życzyłbym sobie, aby ta polityka kadrowa była prowadzona mniej partykularnie, a bardziej odpowiedzialnie wobec całej jednoty. Jeśli chcemy być silnym Kościołem, to do najsłabszych parafii nie powinni być posyłani księża, którzy mogą nie sprostać nowym wyzwaniom.

Oby Wszechmogący Bóg nie odmówił nam Swej łaski i błogosławieństwa.

/Ks. bp Rudolf Bażanowski/

Biskup Diecezji Mazurskiej

 

Strona Diecezji Mazurskiej