KARTKI MTE

Kartki MTE lipiec-sierpień 2012 Nr 3 (103) Rok XIII
Biuletyn Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Olsztynie

Wspomnienie

Śp. Horsta Wróbla (1938-2012)

W połowie lipca dotarła do nas zupełnie nieoczekiwana wiadomość o śmierci Pana Horsta Wróbla, długoletniego członka Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego, ale też bardzo lubianego przez wszystkich członka naszej olsztyńskiej parafii. Pan Horst Otto Wróbel urodził się w Sobolach koło Olecka, jako syn Juliusza i Minny z d. Bućko. Ochrzczony został w ewangelickim kościele w Wieliczkach, a konfirmowany w 1954 r. w Mikołajkach. W 1963 r. ożenił się ze Stefanią z d. Mikulewicz, małżonkowie dochowali się dwóch synów, córki i trojga wnucząt.

Kim był i jakim był śp. Horst Wróbel najlepiej oddają słowa kazania pogrzebowego, które wygłosił 18 lipca ks. bp Rudolf Bażanowski: "Zmarły brat był bardzo mocno związany z tą naszą ewangelicką parafią w Olsztynie. Bardzo kochał ten nasz kościół - jego Kościół. W jego sercu była żarliwa miłość do Pana Kościoła. Osobiście troszczył się o ten kościół i jego otoczenie. Nigdy nie opuszczał nabożeństw. W poprzedniej kadencji był członkiem rady parafialnej i bardzo sumiennie wypełniał powierzony mu mandat. Był człowiekiem bardzo szlachetnym, uczciwym, pracowitym, wrażliwym, życzliwym o szeroko otwartym sercu. Zawsze o wszystkich wypowiadał się bardzo ciepło i pozytywnie. Nigdy nie usłyszeliśmy narzekania, krytykowania albo osądzania. Był niesamowicie spolegliwy."

Pan Wróbel pomagał również nowej radzie parafialnej, wybranej w 2011 r. w jej obowiązkach. Cierpliwie tłumaczył, wyjaśniał, podpowiadał rozwiązania. Podczas spotkań MTE uważnie słuchał wypowiedzi, dzielił się swoimi wrażeniami a i często wspominał swoje mazurskie losy. Zwykliśmy nazywać Go "naszym Wróbelkiem" i niech tak pozostanie w naszej pamięci.

 

Śp. Marty Kukis (1919-2012)

Pani Marta Kukis urodziła się w Malinowie koło Olsztynka jako córka Fryderyka Wilanowskiego i Miny z d. Maciołek. Zmarła 16 sierpnia br. w Olsztynie, a pochowana została 18 sierpnia br. Pozostawiła syna i córkę z rodzinami. Pani Kukis bardzo wiernie uczęszczała na nabożeństwa, dopóki pozwalały jej na to siły.

 

Muzyczne lato

 

Tegoroczne wakacyjne miesiące obfitowały w koncerty, które odbywały się również w naszym kościele Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie.

25 czerwca w ramach XX Jubileuszowych Koncertów Letnich pod hasłem "Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur" wystąpił zespół kameralny "Pro Musica Antiqua" pod dyrekcją Leszka Szarzyńskiego (flet), w składzie: Jerzy Szafrański (obój), Wojciech Orawiec (fagot), Roman Kuźniak (fagot). Gościnnie wystąpili Lucyna Żołnierek (fortepian) i Józef Frakstein (baryton). Koncerty z tego cyklu odbywają się w zamkach, kościołach i innych zabytkowych obiektach całego regionu. W repertuarze muzycy mają utwory od renesansu do współczesności, ale podczas wieczornego koncertu dominowała muzyka baroku.

29 lipca zaraz po nabożeństwie wysłuchaliśmy koncertu zespołu " Concerto Da Camera", który tworzą młodzi ludzie, współpracujący ze sobą od 2004 r. Od tego czasu kilkakrotnie występowali w naszym kościele, a tym razem zagrali utwory siedemnastowieczne z północnych Niemiec. W programie znalazły się sonaty i suity takich twórców jak: Dietrich Becker, Johann Vierdanck, Dietrich Buxtehude, Kaspar Forster. Program został przygotowany na festiwal muzyczny w Stralsund, a w Olsztynie usłyszeliśmy go po raz pierwszy. Bardzo stylowe wykonanie raczej nieznanych powszechnie utworów wzbudziło aplauz publiczności.

14 sierpnia parafia gościła amerykański chór menonitów "Hope Singers" pod dyrekcją Lloyda Kauffmana. Tourn ée chóru w Polsce zorganizował pastor kościoła menonickiego w Mińsku Mazowieckim, Lavern Hershberger. Podczas prawie dwugodzinnego koncertu chór zaprezentował pieśni w języku polskim, angielskim, rosyjskim. Między innymi usłyszeliśmy pieśni: "Pochwal, mój duchu." Joachima Neandera, "Cudowna Boża Łaska." Johna Newtona, ale też zupełnie nieznane nam pieśni afrykańskie "Wana Baraka" czy " Akanamandla". Chór zachwycił słuchaczy pięknie brzmiącymi głosami, wobec których trudno było pozostać obojętnym.

25 sierpnia w sobotnie popołudnie odbył się 10 jubileuszowy koncert podsumowujący warsztaty muzyczne dla dzieci "Wakacje z nutkami". Od początku warsztatów koncerty mają miejsce w naszym kościele, za co serdeczne słowa podziękowania otrzymał Ks. Bp Rudolf Bażanowski. Wystąpiła Orkiestra Starsza pod batutą Piotra Sułkowskiego, dyrektora filharmonii olsztyńskiej, potem nastąpiły występy solowe, później mogliśmy wysłuchać orkiestry fletów i na koniec Orkiestry Młodszej, a wszystko w atmosferze radości grania dla bardzo wzruszonej publiczności, bowiem w ławkach zasiedli przede wszystkim rodzice, rodzeństwo i bliscy bardzo młodych i trochę starszych wykonawców.

 

Wycieczka do Pasymia

4 sierpnia zorganizowaliśmy wspólną wycieczkę i członków MTE i naszych sympatyków do Pasymia na koncert Dumitru Harea (fletnia Pana) oraz Marcina Grzegorczyka (organy), odbywający się w ramach XV Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Organizatorem tych koncertów od lat jest proboszcz parafii pasymskiej Ks. Witold Twardzik. Po drodze do Pasymia zatrzymaliśmy się nad północnym brzegiem jeziora Kośno, które jest rezerwatem przyrody oraz ostoją ptactwa wodnego. Natomiast w okolicach części południowej jeziora we wsi Łajs przebiega granica historyczna między Warmią Mazurami, zatem dalszą podróż odbywaliśmy już po ziemi mazurskiej. W Pasymiu oczekiwał nas już Ksiądz Twardzik, który znalazł czas, by opowiedzieć nam historię Pasymia oraz dzieje parafii. Wieś Henrykowo lokowana w 1336 r. dała początek późniejszemu miastu. Na skutek sporu biskupów warmińskich z Zakonem wielki mistrz Konrad Z ö llner von Rothenstein podniósł dotychczasową wieś do rangi miasta w 1384 r. nadając osadzie nową nazwę Passenheim. Budowę kościoła, jako budowli obronnej usytuowanej blisko murów miejskich, rozpoczęto około 1350 r., a zakończono ponad czterdzieści lat później w 1391 r. Kościół od czasów Reformacji pozostaje w rekach luteran. Po wysłuchaniu bardzo ciekawego wykładu wspólnie zwiedziliśmy przepiękny kościół, zabytek architektury sakralnej, w którym znajdują się niezwykłej urody organy o niepowtarzalnym brzmieniu. Mogliśmy się o tym przekonać już za chwilę podczas koncertu, kiedy dźwięki fletni Pana harmonijnie współgrały z dźwiękiem organów.

W istocie było to bardzo muzyczne lato.

(BW)

 

 


KARTKI MTE, 2012 Nr 3 (103) Rok XIII
Biuletyn Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego.
Adres: 10 - 026 Olsztyn, ul. Stare Miasto 1,
tel. + 48 89 527-22-45
Konto: PKO BP II/0 Olsztyn 93 1020 3541 0000 5002 0091 1180
http://www.luteranie.pl/diec.mazurska/pl/mte.html


Powrót do poprzedniej strony
Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie
Wydrukuj stronę

(c) 2012.09.19 - Diecezja Mazurska KEA w RP - olsztyn@luteranie.pl