KARTKI MTE

Kartki MTE 2013 Nr 1 (106) Rok XIV
Biuletyn Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Olsztynie

 

Sprawozdanie Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego za 2012 r.

Zamknęliśmy 13 rok działalności Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego. Przyniósł on zmiany personalne w Zarządzie MTE. Pan Erwin Kruk, który od początku istnienia Towarzystwa przez trzy kadencje był jego przewodniczącym, zgłosił rezygnację z dotychczas pełnionej funkcji. Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego MTE 11 marca 2012 r. wybrano nowe władze. Przewodniczącą została pisząca te słowa, natomiast Zarząd ukonstytuował się dwa tygodnie później 24 marca 2012 r. w składzie: wiceprzewodnicząca - Jolanta Radziusz, sekretarz - Alfred Czesla, skarbnik - Waldemar Biedziuk oraz członkowie: Andrzej Kwahs i Jerzy Piecha. Nowy Zarząd podjął uchwałę o nadaniu Panu Erwinowi Krukowi tytułu Honorowego Przewodniczącego MTE "za wieloletni trud i starania, by opowiedzieć zapomniane historie Mazurów i Ewangelików". Dyplom poświadczający tę uchwałę został wręczony pisarzowi w dzień Jego urodzin, 4 maja.

Liczba członków MTE utrzymuje się prawie niezmiennie na poziomie 40-45 osób. W minionym roku do naszego grona przyjęliśmy (właściwie przez aklamację) dwie Panie: Silke Brand i Eleonorę Zalewską. Niestety, co należy odnotować z ogromnym żalem, odchodzą od nas ci, którzy byli w Towarzystwie od jego początków. W lutym zmarła Pani Dina Małłek, synowa Karola Małłka, a w lipcu pożegnaliśmy Pana Horsta Wróbla, bardzo oddanego sprawom kościoła członka olsztyńskiej rady parafialnej ubiegłej kadencji. Oboje uczestniczyli w każdych spotkaniach MTE i to aktywnie, brali udział w dyskusjach, szczególnie tych, które dotyczyły Mazur. Zostawili po sobie zapisane i niezapisane wspomnienia, co powinno nas skłonić do ich publikacji wraz z innymi relacjami Mazurów, zebranymi wcześniej przez Pana Kruka.

Spotykaliśmy się w ubiegłym roku kilkakrotnie. Udało się nam zapoczątkować cykl spotkań z naszymi parafianami pochodzącymi z Ziemi Cieszyńskiej. Pierwsze z nich czerwcowe poświęcone było wspomnieniom Heleny Nowak, które przedstawiła jej córka Zofia Jurczyk. Była to osobista, bardzo ciepła relacja oddająca umiłowanie swoich rodzinnych stron. Następne spotkanie odbyło się w październiku. Profesor Jan Kisza opowiedział o swojej drodze z Cieszyna do Olsztyna, odwołując się do wspomnień o domu rodzinnym, czasów szkolnych, lat wojny i wreszcie lat powojennych.

W zamierzeniach Towarzystwa jest planowane wydanie trzeciej już publikacji o parafii olsztyńskiej. Tym razem chcielibyśmy poprzez pryzmat zgromadzonych archiwaliów w Archiwum Diecezjalnym i Archiwum Państwowym w Olsztynie odtworzyć życie parafii w jej różnych aspektach, także aspekcie społecznym. Pierwszy wynik kwerendy został zaprezentowany we wrześniu podczas zebrania organizacyjnego związanego z obchodami 135lecia Kościoła Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie. Ks. Bp Rudolf Bażanowski omówił wybrane dokumenty dotyczące lat powojennych parafii, natomiast przewodnicząca Towarzystwa źródła do 1945 r. Część z nich została zaprezentowana na niewielkiej wystawie towarzyszącej spotkaniu zorganizowanemu po nabożeństwie dziękczynnym z okazji wspomnianego już wcześniej 135lecia naszego kościoła i 20lecia Chóru Parafialnego, co miało miejsce 14 października ubiegłego roku.

Również z okazji jubileuszu ukazała się publikacja o naszym kościele w "Kalendarzu Olsztyna" wydawanego pod redakcją Tomasza Śrutkowskiego, gdzie znalazła się także krótka nota o MTE. Natomiast w "Kalendarzu Ewangelickim 2013" zamieszczono sprawozdanie z działalności MTE de facto od września 2011 do września 2012. Zakres chronologiczny sprawozdania wyznacza cykl wydawniczy "Kalendarza".

Zorganizowaliśmy w sierpniu wspólną wycieczkę i członków MTE i naszych sympatyków do Pasymia na koncert Dumitru Harea (fletnia Pana) oraz Marcina Grzegorczyka (organy), odbywający się w ramach XV Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Organizatorem tych koncertów od lat jest proboszcz parafii pasymskiej Ks. Witold Twardzik. Ksiądz Twardzik znalazł również czas dla nas i opowiedział historię Pasymia, dzieje parafii oraz wspólnie zwiedziliśmy kościół, XIV wieczny zabytek architektury sakralnej.

Relacje z naszych spotkań i wyjazdów zamieszczane były w biuletynie Kartki Mazurskie, a od 2012 r. Kartki MTE na stronie Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Olsztynie, gdzie można znaleźć więcej informacji o nas.

I na koniec słowa podziękowania i wdzięczności kierujemy do Pana Erwina Kruka za długoletnią pracę na rzecz Towarzystwa oraz do Ks. Bp. Rudolfa Bażanowskiego, członka MTE, który wspiera Towarzystwo w sprawach administracyjnych, merytorycznych i wszelkich innych.

Olsztyn 10.03.2013r.

Przewodnicząca MTE

Beata Wacławik

 

Protokół z Walnego Zebrania Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego, które odbyło się 10 marca 2013 r.

Porządek obrad:

1.Sprawozdanie MTE za 2012 r.

2.Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej

3.Dyskusja nad sprawozdaniami

4.Udzielenia absolutorium Zarządowi

5. Przedstawienie i zatwierdzenie Sprawozdania Finansowego

6.Dyskusja programowa

7.Wolne wnioski

 

Zebranie rozpoczął modlitwą Ks. Bp Rudolf Bażanowski oraz wspomnieniem Jerzego Piechy, członka Zarządu, który zmarł w lutym bieżącego roku. Dalej zebranie toczyło się zgodnie z przedstawionym porządkiem obrad. Sprawozdanie z działalności Towarzystwa z uwzględnieniem zamierzeń na 2013 r. w zakresie publikacji przedstawiła zebranym przewodnicząca MTE Beata Wacławik. Następnie sprawozdanie finansowe za 2012 rok przedstawiła przewodnicząca MTE.

Janusz Sztwiertnia odczytał protokół Komisji Rewizyjnej, która oceniła pozytywnie sposób prowadzenia gospodarki finansowej oraz jej dokumentację nie wnosząc zastrzeżeń do działalności Towarzystwa. Komisja złożyła wniosek o udzielenie absolutorium Zarządowi. Ponieważ nie zgłoszono uwag, zebrani w głosowaniu jednogłośnie zaakceptowali sprawozdanie finansowe MTE za rok 2012 i udzielili absolutorium Zarządowi.

Dyskusja rozpoczęła się od wniosku B. Wacławik, aby w związku ze śmiercią Jerzego Piechy uzupełnić skład Zarządu. Zebrani zaproponowali Henryka Gramsa, który wyraził zgodę na kandydowanie. Ponownie jednogłośnie zebrani wybrali Henryka Gramsa na członka Zarządu MTE.

Dalsze rozmowy, w których wzięli udział Swietłana Kruk, Erwin Kruk, Andrzej Kwahs, Henryk Grams, Walemar Biedziuk, Beata Wacławik toczyły się wokół tematu działalności Towarzystwa. B.Wacławik zgłosiła propozycję, aby włączyć się do organizowanego corocznie w maju wydarzenia kulturalnego "Noc Muzeów". Można by wówczas zaprezentować fotografie autorstwa obecnego na zebraniu Henryka Gramsa, ewentualnie przygotować koncert organowy, bądź występ zespołu, o którym wspomniał Waldemar Biedziuk. Propozycja została przychylnie przyjęta przez zebranych.

Rozmowy dotyczyły również planowanych spotkań oraz publikacji, m.in. publikacji wspomnień Mazurów, których relacje wysłuchaliśmy podczas zebrań Towarzystwa. Jednak Erwin Kruk nie chciał podjąć się tego zadania, mając inne terminowe zobowiązania. Erwin Kruk natomiast zaproponował, by uwzględnić w planowanych publikacjach wydawnictwo o księżach ewangelickich Diecezji Mazurskiej, o czym pisano także w "Kartkach Mazurskich" i materiał jest w zasadzie gotowy. Podczas spotkania nie przyjęto w tej materii wiążących ustaleń.

Ponieważ nie zgłoszono innych wniosków, zebranie MTE zakończono.

Protokołował

Waldemar Biedziuk

 

 


KARTKI MTE 2013 Nr 1 (106) Rok XIV
Biuletyn Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego.
Adres: 10 - 026 Olsztyn, ul. Stare Miasto 1,
tel. + 48 89 527-22-45
Konto: PKO BP II/0 Olsztyn 93 1020 3541 0000 5002 0091 1180
http://www.luteranie.pl/diec.mazurska/pl/mte.html


Powrót do poprzedniej strony
Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie
Wydrukuj stronę

(c) 2013.03.16 - Diecezja Mazurska KEA w RP - olsztyn@luteranie.pl