KARTKI MTE

Kartki MTE 2014 Nr 3 (110) Rok XV
Biuletyn Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Olsztynie

 

Majowe spotkania

 

Spotkanie Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego, które odbyło się 11 maja, było kolejnym z cyklu "Spotkań z Cieszyniakami" i trzecim z profesorem Janem Kiszą. Pan Profesor od jakiegoś czasu zajmuje się genealogią swojej rodziny a w związku z tym przedstawił nam garść faktów i anegdot z życia swoich bliskich. Ponownie w opowieści przenieśliśmy sie do wsi Zamarski na Śląsku Cieszyńskim, miejscowości, która obchodziła w ubiegłym roku jubileusz 790lecia. Tam urodził się nasz prelegent 2 września 1926 roku w rodzinie Anny i Jerzego Kiszów. Imię zawdzięcza swojej ciotce (siostrze mamy) Ewie Drozd, a zarazem chrzestnej, która jako osoba bardzo religijna wybrała je z Biblii. Jego rodzice pochodzili z licznych rodzin. Ze strony ojca było 14 dzieci a mamy 8. Pan Jan miał 5 rodzeństwa. Na gospodarstwie rodzice nie mieli czasu zajmować się dziećmi, dlatego tak bardzo towarzystwo dziadka było miłe Panu Janowi. Dziadek nauczył dzieci czytać, a temu służyła także Biblia. Najczęściej z dziadkiem Pan Profesor chodził do kościoła. Czasem dziadek zabierał wnuczka do Cieszyna do Kościoła Jezusowego, gdzie wówczas pastorem był Karol Kulisz. Kościół w Cieszynie został wybudowany jako jeden z sześciu, tzw. "kościołów łaski" dzięki wstawiennictwu króla szwedzkiego Karola XII u cesarza Józefa I Habsburga. Po prawej stronie ołtarza do dziś znajduje się kopia popiersia wspomnianego króla szwedzkiego wykonana z brązu, a ponieważ sprawiała wrażenie zupełnie czarnej, więc mały Janek zapytał "Dziadku, czy to jest Murzyn?" Dziadek odpowiedział pytaniem "A jak nie, to może to jest kominiarz?", jednak rezolutny Janek zauważył natychmiast "Ale dziadku kościół nie ma komina".

Starszy brat ojca był muzykiem. Studiował z Jerzym Hadyną, późniejszym nauczycielem muzyki i kompozytorem, ojcem Stanisława, założyciela Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Stryj przyszłe swoje losy związał z Zagłębiem Karwińskim. Zresztą na ślady rodziny Kisza Profesor trafiał podczas wyjazdów służbowych i prywatnych w różnych miejscach. To owocowało bardzo często licznymi spotkaniami albo korespondencją z jej przedstawicielami. Los sprawił, że nawiązane zostały kontakty i z Sopotem i Tychami i Zaolziem. Zamiarem Pana Profesora jest publikacja rodzinnych wspomnień, swojego dziedzictwa, zatem więcej szczegółów dotyczących genealogii Kiszów na łamach Kartek nie podamy, oczekując na wydawnictwo.

17 maja po raz drugi Parafia Ewangelicko-Augsburska w Olsztynie wraz z MTE włączyła się do obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów i z tej okazji zorganizowaliśmy koncert "Co nam w duszy gra", w którym udział wzięli: duet wokalny w składzie: Mieczysław Dziemidowicz, Piotr Szczyglak; Orkiestra Dęta "MeloFani" z Dywit, Henryk Grams (gitara, akordeon). Poza programem wystąpiła młoda, bardzo uzdolniona i już nagradzana za swoje kompozycje studentka w klasie organów, Magdalena Białecka, która podczas koncertu zagrała również pieśń "Warownym Grodem". A potem wysłuchaliśmy i utworów muzyki ludowej i religijnej, a także standardów.

Koncertowi towarzyszyła wystawa fotograficzna i multimedialna "Krajobrazy Warmii i Mazur" autorstwa Henryka Gramsa. Można było podziwiać zimowe pejzaże, kwieciste łąki krajobrazy z łódką w tle, melancholijne jesienne drzewa. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenie i wystąpić w naszym kościele, bowiem tak jak w roku ubiegłym ławki nie były puste, a od zwiedzających usłyszeliśmy wiele ciepłych słów.

(BW)

 

 

KARTKI MTE 2014 Nr 3 (110) Rok XV
Biuletyn Mazurskiego Towarzystwa Ewangelickiego.
Adres: 10 - 026 Olsztyn, ul. Stare Miasto 1,
tel. + 48 89 527-22-45
Konto: PKO BP II/0 Olsztyn 93 1020 3541 0000 5002 0091 1180
http://www.luteranie.pl/diec.mazurska/pl/mte.html


Powrót do poprzedniej strony
Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie
Wydrukuj stronę

(c) 2014.05.27 - Diecezja Mazurska KEA w RP - olsztyn@luteranie.pl